Nie, tytuł nowej komedii wystawianej, a jakże, w Teatrze Komedia kończy się: …pół sercem. Jednak reżyser robi dużo, byśmy poczuli się w atmosferze lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, by w uszach zabrzmiał tytuł filmu z Marilyn Monroe, a sama gwiazda (a właściwie jej sobowtór) pokazała nam się w charakterystycznej białej sukni, podwiewanej od dołu zwykłym polskim…
Miesiąc: grudzień 2006
Pastorałki pani Jun
Jestem fanem pani Ireny Jun. Uważam, że jest to aktorka, która znakomicie interpretuje tekst, że nie ma jej równych w umiejętności recytowania wierszy. Pamiętana jeszcze z przedstawień Szajny. No są jeszcze aktorzy ze Zbigniewem Zapasiewiczem na czele, ale kto dorówna pani Irenie? Budzisz-Krzyżanowska? Komorowska? Chyba nie. Więc gdy w Teatrze Studio zapowiedziano „Pastorałki polskie” –…
Wigilie, wigilie
No i wigilie za nami. Nie nie mówię o Wigilii, lecz o licznych wigiliach (spotkaniach wigilijnych, wieczorkach, porankach, jedzonkach itd., itd.), które dotykają nas każdego roku. Ostatni tydzień adwentu, czasu na skupienie, przygotowanie do corocznego przyjścia Pana na świat, staje się tygodniem obżarstwa i dobrej zabawy. W tym roku z siedmiu (i pół) spotkań, na…
Harcerz… nie pije
Rozpoczyna się dyskusja przed nadzwyczajnym zjazdem ZHP, zjazdem poświęconym Prawu Harcerskiemu i jego stosowaniu. Bo pobrzmiewają w ZHP głosy mówiące o potrzebie zmiany Prawa (i Przyrzeczenia też), unowocześnienia go, uwspółcześnienia. Oczywiście nikt poważnie nie wystąpi i nie powie: – „W każdym widzi bliźniego” nie ma sensu, przecież każdy człowiek jest naszym bliźnim, więc po co…
Przegląd mistrza Słobodzianka
„Laboratorium dramatu” prezentuje w ramach przeglądu w salce na Olesińskiej kolejne swe dokonania. Wczoraj „Koronację”. Po spektaklu rozmowa widzów z autorem, reżyserem, aktorami. Moderatorem jest Adam Michnik, jak o sobie powiada – „homo politicus”. – Miało być o tym, jak syn morduje ojca, a jest o przeciętnej polskiej rodzinie i jej kilkorgu znajomych – stwierdza…
Wężykiem, czyli jeden procent
GK ZHP ogłasza dla wszystkich gromad, drużyn, szczepów i hufców konkurs na najciekawszą i najskuteczniejszą regionalną kampanię 1%. Pierwsze zadanie dotyczy nowych działań, w 2007 roku, zadanie drugie polega na opisaniu działań, jakie już się odbyły. Głównej Kwaterze zależy na zachęceniu środowisk do organizowania jak najlepszych kampanii oraz na zebraniu doświadczeń środowisk w celu ich…
Dwadzieścia pięć lat temu
Byliśmy w Bydgoszczy, cała Rada Naczelna ZHP, w skład której wchodziła wówczas Główna Kwatera. Grudzień 1981 roku, kilka miesięcy po przełomowym dla ZHP VII Zjeździe. Tak, po tamtym zjeździe, który, moim zdaniem, zasadniczo zmienił oblicze Związku. Dlaczego najpoważniejsi nasi instruktorzy uważają dziś, że był nim Zjazd Bydgoski? Nie rozumiem. W latach 80-tych byłem delegatem na…
Supermiarka
Wymarzony dramat współczenych czasów. Oto Ona – piękna dziewica i On – typowy władca (ściślej – zastępca władcy), który tylko pod jednym warunkiem uwolni Jej brata z więzienia. Warunek jest jednoznaczny – piękna panna musi zostać kochanką władcy. Jeżeli mu ulegnie, brat zostanie wypuszczony na wolność, jeżeli nie ulegnie – brat straci głowę. Namawia więc…
Sytuacje intymne
Zaczynam czytać poradnik na temat sytuacji intymnych w harcerstwie. I jeszcze zanim wgłębię się w jego tekst, zanim zacznę zgadzać się z autorami lub krytykować ich sposób traktowania tematu, wrócę do jednego problemu, zainspirowany wstępem, który napisał zastępca naczelnika ZHP hm. Adam Kocher. Pisze on mianowicie: Najważniejsze dla nas powinno być dobro dziecka, a nie…
Skróty i kropki
Na drzwiach nowo otwartego sklepu zawisła kartka „Promocja”. Dziś to nic nadzwyczajnego. Każdy promuje jakiś produkt, niezależnie od tego, czy sprzedaje marchewkę, czy garnitury. Pewnie i ten sklep chce wejść na rynek. Na kartce napisano poniżej: „Ergoline 600”. Hm… To więc nie pietruszka i nie książki kucharskie. Ergoline – jakby jakaś linia mająca coś wspólnego…