Czy wszystkich harcerzy i instruktorów musi obowiązywać przestrzeganie 10 punktów Prawa Harcerskiego? Czy są jakieś wyjątki dla osób pełnoletnich? Czy instruktor harcerski może sobie „podpalać” na boku, tak, aby nikt go nie widział, i jest wszystko w porządku? A może tylko nie może na obozie i zbiórce harcerskiej? A może tylko w mundurze? Czy komenda…
Miesiąc: styczeń 2007
Nie matura, lecz chęć szczera
Rozgorzała w ubiegłym tygodniu dyskusja o maturzystach bez matury, czy też maturze, którą się zdaje, choć się jej w rzeczywistości nie zdaje. Wszystko za sprawą wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Przy okazji – spodobał mi się pan Rzecznik Praw Obywatelskich, który wyraża swe opinie konkretnie, sygnały, jakie od niego odbieramy, są zupełnie poprawne. Cieszy mnie, że stara…

Taka sobie miłość
Trudno jest dziś grać Mrożka, szczególnie wtedy, gdy reżyser z Mrożka – prześmiewcy, żartownisia, uczynić chce historiozofa. Trudno, bo dramaty wielkiego twórcy „Tanga” nigdy nie były specjalnie głębokie. Ot, bardzo interesujące obrazki obyczajowe, wśród których znaleźć możemy siebie i własne problemy. I od lat inscenizacje pokazujące dramaty jak najmniej udziwnione i zmienione, takie prawdziwie „mrożkowe”,…
Wężykiem, czyli najlepszy z najlepszych
Było to dawno, dawno temu. Latem 2003 roku. Grupa wędrowników z całej Polski udawała się na zlot roversów do Portugalii. Jako że kilkunastoosobowym zespołom ktoś musiał kierować, postawiono na czele naszej reprezentacji druha harcmistrza – młodego, sympatycznego, władającego językami, członka władz naczelnych ZHP. komendanta hufca. Postawiono na czele najlepszego z najlepszych. Najlepszy z najlepszych wziął…
Wariacje na Ochocie
Jestem fanem Teatru Ochota. Staram się oglądać wszystkie nowo wystawiane tam przedstawienia. Nawet wytrzymałem jedną z części „Inspiracji – Kafka”, granej przez Cezarego Morawskiego po niemiecku. Na szczęście druga była po polsku. Tym razem pokazano nam popularną i graną już w kilku teatrach w Polsce sztukę „Wariacje enigmatyczne” Erica-Emmanuela Schmitta. Gdzieś na końcu świata na…
Rigoletto marzeń
Recenzenci muzyczni mają dużo pracy. Przyszła pora na znęcanie się nad dyrekcją Teatru Wielkiego w Warszawie. Negatywnie ocenić można wszystko – planowany i bieżący repertuar, kolejne przedstawienia i nawet fakt, że dyrektor Pietkiewicz zaprasza widzów na lampkę szampana. Bo Teatr Wielki, nasza Opera narodowa stoi na rozdrożu. Iść drogą dyrektora Trelińskiego, z nowatorskimi w każdym…
Być błaznem
Wiesław Komasa twierdzi: – „Yorick, czyli spowiedź błazna” to pytania wokół dziwnej postaci błazna w życiu i teatrze. Czy od Yoricka można się nauczyć tajemnej sztuki dochodzenia do Prawdy? Błazen – to bycie wolnym? Błazen – to świadomość niewoli? Błazen – to sposób na przetrwanie? Błazen – to ciągła maska i cena, jaką się za…
Trzy siostry z Korei
Co za popularność! Jednego dnia w Warszawie są grane trzy przedstawienia inspirowane wielkim dramatem Czechowa. Krystyna Janda w Polonii prezentuje swą wersję (mało udaną) „Trzech sióstr”, Piotr Cieślak „Siostry” według Enquista w Teatrze Dramatycznym, a artyści z dalekiej Korei „Trzy siostry zagubione w czasie” na scenie „Montowni”. Czy marzenia Koreanek o życiu wielkim mieście niczym…
Nagroda
Wygraliście kiedyś nagrodę? Odebraliście telefon, w którym miła panienka z radością w głosie komunikuje: – Gratulujemy Panu! Właśnie w losowaniu los się do Pana uśmiechnął. No tak, ja wygrałem. Niegdyś było to naciągactwo pod hasłem „Bezpłatna wycieczka na Wyspy Kanaryjskie”. Dziś jest całkiem inaczej. Wygrana jest konkretna i rzeczowa. Pooglądał pan kilka przedstawień w ramach…
Pan zastępca
Na czerwcowe spotkanie Koalicji na rzecz Edukacji Narodowej przyszedł młody człowiek. Nie chciał rozmawiać o kondycji polskiej szkoły, o absurdalnych pomysłach ministra Giertycha, o tym, co można siłami społecznymi w szkołach zmieniać. Nie, on na to spotkanie (otwarte dla wszystkich, którym leży na sercu wychowanie dzieci i młodzieży) przyszedł… pogwizdać. Tak, po prostu pogwizdać. Nie…