W minioną sobotę Ruch Całym Życiem zakończył swój prawie dziewięcioletni żywot. Nie jest to nic dziwnego, w harcerstwie drużyny, szczepy, kręgi, kluby powstają, lepiej lub gorzej działają a później umierają śmiercią naturalną. I tak stało się tym razem. Czasem w takim przypadku wydaje się komunikat, w którym pada stwierdzenie: „formuła naszej działalności wyczerpała się”. Sensu…
Miesiąc: luty 2007
Gruba świnia
To jest problem „gęby”. Opisał ją w szczegółach Gombrowicz i nic od czasów „Ferdydurke” się nie zmieniło. Jesteś gruba i kocha się w tobie szczupły, przystojny mężczyzna? Nie masz szans. Nie będziesz z nim, choćby było wam razem najlepiej na świecie. Cóż z tego, że właśnie z tobą czuje się on swobodnie, staje się innym…
Szajba
Co będzie się działo, jeżeli Polskę zaatakują terroryści z Wielkich Kujaw? Nie dość, że będą chcieli zająć naszą ojczyznę, to będą się zachowywać jak najstraszniejsi Arabowie, którzy poświęcać będą dzieci dla swoich celów. Wielki pas między Polską a Kujawami będzie zaminowany i na pole mionowe będą wysyłane dzieci, by pole to oczyszczać. W czarnej komedii…
Warlikowski dwa razy
Miniony weekend to mały festiwal Krzysztofa Warlikowskiego. W sobotę TRWarszawa zaprosił na premierę „Aniołów w Ameryce”, a w niedzielę w Teatrze Wielkim zagrano (i zaśpiewano) „Wozzecka”. Ponieważ jestem dzielnym harcerzem, udało mi się najpierw wytrzymać 5,5 godziny (byli tacy, którzy pisali, że 6 godzin – skłamali) na „Aniołach”, a dzień później raptem 1,5 godziny na…
Wężykiem, czyli o mistrzu
Minął Dzień Myśli Braterskiej, w hufcu spotkaliśmy się dwa dni wcześniej. Dziś spotkanie instruktorskie w Głównej Kwaterze. Piękny dzień, piękna tradycja. Zawsze zastanawiam się, w jaki sposób emerytowany generał brytyjski zafascynował młodą angielską damę z dobrego domu… Bo przecież nie połączył ich fakt urodzenia tego samego 22 lutego. Coś generał Baden-Powell musiał w sobie mieć……
Internet i historia
Zmieniamy się. Organizacja. Piszemy plany strategiczne. Ustalamy koncepcje rozwoju. Umiemy już dzielić zadania. Preferujemy organizację nowoczesną, prawdziwie z dwudziestego pierwszego wieku. Prężną, zapatrzoną w przyszłość. Nasi harcerze muszą dać sobie radę w mocnym, zdecydowanym na walkę o byt społeczeństwie kapitalistycznym. Nowy mundur, nowy plecak, w ręku telefon komórkowy z możliwością korzystania z sieci internetowej i…
Konwencja
Kilkadziesiąt osób przez kilka godzin na konwencji dzielnicowej rozmawia o perspektywach SLD i naszej działalności na Pradze Południe. Przy okazji dokonuje zmian w kierownictwie. Jak to jest z lewicowością Sojuszu i LiDem? Nie mamy wątpliwości, że nadal nie znaleźliśmy właściwej formuły na funkcjonowanie partii, ale wszystko idzie w najlepszym kierunku. Dowodem tego projekt konstytucji SLD,…
Studniówka
Sto dni, a właściwie prawie osiemdziesiąt. W „Mickiewiczu” tradycyjna studniówka. Z odpowiednią pompą. Tym razem w „Mariottcie”. W poprzednich latach był to „Bristol”, wcześniej inne lokale. To już chyba dziesiąty rok, jak rodzice zdecydowali, że ten najważniejszy dla kończących szkołę młodych ludzi bal nie odbędzie się już na sali gimnastycznej. Co prawda od czasu do…

Być nauczycielem
W pokoju nauczycielskim bardzo interesująca burzliwa rozmowa. Czy warto być nauczycielem? Czy młody magister powinien swoje przyszłe życie zawodowe wiązać ze szkołą? Przecież w szkole tak mało płacą! Przecież to zawód, który jest bardzo trudny, a emeryt-nauczyciel nie zwiąże końca z końcem. Jedna z pań wyraziła to konkretnie: – Jestem nauczycielką, mąż pracuje naukowo i…

Omyłka
Weź odrobinę lub dwie odrobiny pozytywistów, podejmujących trudny problem żydowski, dolej „Pieśń nad pieśniami”, pokrop „Co się stało z naszą klasą”, uzupełnij zeznaniami z procesu po pogromie kieleckim, połącz i wymieszaj. Gdy w tej sałatce brakuje ci „Solidarności”, uzupełnij ją. Pokaż wiek dziewiętnasty, dwudziesty i początek dwudziestego pierwszego jako jedną epokę. Uznaj, że wszystko już…