Od lat aktywnie kibicuję harcerstwu na Białorusi. Niegdyś ze dwa razy w roku byłem w Grodnie – a to na festiwalu piosenki, a to na spotkaniu kadry całej organizacji. Od kilku lat mój kontakt z polskimi drużynami na Wschodzie nie jest tak ścisły, nie znam już większości drużynowych (a przed laty całą czterdziestkę – pięćdziesiątkę…
Miesiąc: czerwiec 2007
Szkolne niebezpieczeństwa
Za nami koniec roku szkolnego. Jaki był to rok? Wydaje mi się, że zwyczajny, normalny, przeciętny… Przecież nic nadzwyczajnego w czasie minionych dziesięciu miesięcy się nie wydarzyło. Uczyliśmy zgodnie z opracowanymi jakiś czas temu programami. Ponieważ już po raz trzeci przygotowywaliśmy młodzież do matury, więc było jasne, że weszliśmy już w pewien rytm, który się…

Wężykiem, czyli o korekcie
– Adam, przeczytaj ten tekst, tam jest sporo błędów. – Adam, zrób korektę tej gazetki, nie możemy się skompromitować… Taka moja rola. Czytam, poprawiam, piszę, łączę i ujednolicam (jeżeli się da), robię korektę. Czasami w godzinach pracy, czasami w dniach wolnych. Prosi druhna Y: – Przeczytaj to. – Redaguję, robię korektę. Oddając ją proszę: –…
Szansa na normalność?
A więc jednak coś w walce harcerskich władz się zmieniło. Nie będzie Zjazdu Nadzwyczajnego na początku sierpnia, nie będzie w najbliższym czasie zmian w Statucie. Trzecia harcerska siła – komendanci chorągwi – została wyeliminowana. (Nie, nie na zawsze, ta grupa jest i musi być bardzo silna w harcerstwie – im lepszy komendant chorągwi, im lepsza…
Modne niepokoje
Nie ma co ukrywać – to kolejne „modne” przedstawienie. Zbudowane według znanego i prostego schematu: wziąć tekst klasyczny i udowodnić, że jest on cały czas aktualny i jak ulał pasuje do dnia dzisiejszego; wziąć młodego i zdolnego człowieka lat 26 i zaproponować mu reżyserię tegoż tekstu; połączyć tekst z reżyserem i kilkorgiem dobrych aktorów. Efekt…
Bez absolutorium
W trakcie sobotniego posiedzenia Rady Naczelnej ZHP większość członków Głównej Kwatery (z wyjątkiem Kasi Kwapińskiej, która już nie jest członkiem GK i Ani Nowosad) nie uzyskała absolutorium. Spierać byśmy się mogli, czy rada postępuje zgodnie z logiką, negatywnie oceniając członków GK „za całokształt”, gdy w rzeczywistości absolutorium dotyczy wykonania budżetu za rok 2006. Ale spór…
Jubileusz, jubileusz
Jubileusz to trudne słowo. A gdy trzeba powiedzieć „Jubileusz studziesięciolecia”, to język niektórym się plącze. A polonista Liceum im. Adama Mickiewicza może siedzieć na sali i tworzyć ranking osób, które z większym i mniejszym zapałem opowiadały, że to wielki jubileusz, piękny jubileusz i jubileusz znaczący. W kategorii wystąpień oficjalnych pierwsze miejsce przyznałem burmistrzowi dzielnicy Praga…

Nasze cele…
Zebranie partyjne. Na sali kilkadziesiąt osób i Ona – gość mile widziany, członek władz partii. Niedawno odbyła się wielka konwencja, wypowiadali się najwyżsi partyjni dostojnicy (takie przyszły czasy, że mówi się o nich Wojtek i Grzesio – ale to znak nowego w partyjnym życiu), głos zabrał były prezydent. Rozmowa tu, na sali, burzliwa. Każdy ma…
Niech żyje Gombrowicz
Dzięki nadzwyczajnym pomysłom pana Ministra Witold Gombrowicz jest teraz w modzie. (A propos – słyszeliście o nowym pomyśle – promowaniu przez p. G. szkół dla grzecznych dziewczynek i osobnych szkół dla grzecznych chłopców? Ponoć w takich szkołach dzieci uczą się lepiej. Szczególnie – co zachwyca pana ministra i urzędników z ministerstwa – wyróżniają się na…
Wrażenia z wystawy
Słowo się rzekło. Zadałem klasie pójście na wystawę Alfonsa Muchy. Rozmawialiśmy niedawno o secesji, przypadkowo zadałem pytanie o „Dziwny ogród”, ot tak, gdzie wisi ten obraz. Przecież w prostej linii to tylko ze trzy kilometry od naszej szkoły. Ale dzieci (osiemnastoletnie) nie wiedziały. Więc decyzja mogła być tylko jedna – obowiązkowy marsz do Muzeum Narodowego,…
