Wieczór w filharmonii – jedno z najprzyjemniejszych wydarzeń, jakie w tygodniu może mieć miejsce. Świetni wykonawcy (o tych wczorajszych na pewno w gazetach napiszą profesjonalni krytycy muzyczni), lekki (jak dla mnie) repertuar, piękne miejsce, troszcząca się o gości gospodyni wieczoru – pani Elżbieta Penderecka, możliwość uściśnięcia ręki pani prezydentowej Kaczyńskiej, ciekawa rozmowa z radczynią jednej…
Miesiąc: listopad 2007
Bachantki
Czasem w „Rozmaitościach” wznawiane są przedstawienia grane od lat, ale wcale niezgrane. Tak było w ubiegłym tygodniu z „Bachantkami”, których oremiera miała miejsce w lutym 2001 roku. Zajęto w niewielkiej sali także miejsca stojące. Warlikowski jest modny. Na dodatek dostał własny teatr (no tak, na razie jest to jeszcze hala, która ma być Teatrem Nowyn,…
W Wilanowie
Długo się zastanawiałem, gdzie wpisać ten tekst. Kultura czy szkoła? Zdecydowałem jednak, że bardziej pasuje mi do szkoły, bo przez dwa dni rozmawialiśmy w grupie kilkunastu nauczycieli i edukatorów w Pałacu Wilanowie na temat e-learningu, a więc nauczania przez internet. Jak nauczanie, to nauczanie. E-learning czyni w świecie zawrotną karierę, więc nie możemy się dziwić,…

Znów na Francuskiej
Pamiętacie obietnice? Ulica Francuska zrewalidowana, odnowiona, wypieszczona. Ulica Francuska jako cacko Warszawy, po której można będzie z przyjemnością spacerować. Słyszeliśmy to nie jeden raz. Kilka dni temu spokojnie, nie spiesząc się przespacerowałem się od ronda Waszyngtona do Zwycięzców, by spisać, co na tej ulicy w czasie minionego roku dobrego zrobiono, co jest jeszcze do poprawienia….
OPPA
To już dwadzieścia pięć lat! Ogólnopolski przegląd piosenki autorskiej stał się Międzynarodowym Festiwalem Bardów. Rozwinął się godnie. W tym roku prawie dziesięć koncertów, mniejszych i większych, także w „Hybrydach” i Studio Koncertowym Polskiego Radia. Jak być jednak wszędzie? Jak obejrzeć (a właściwie wysłuchać) jak najwięcej? Trudne zadanie. Udałem się jednak do Centrum „Łowicka”, by wziąć…
List do Pani Minister
W czasie minionego weekendu w przepięknym (jak zwykle) Kazimierzu rozmawiamy o polskiej szkole. W Programie „Prometeusz” biorą udział studenci, nauczyciele i naukowcy. Od prawie dziesięciu lat myślimy o zmianach w szkolnictwie, o metodach nauczania, poprawianiu pracy nauczyciela. Niedawno dyskutowaliśmy o ocenianiu kształtującym, ostatnio o wychowaniu w szkole. Tym razem otrzymaliśmy zadanie – napisać list do…

Ideowi w harcerstwie
W listopadowym numerze „Czuwaj” interesująca rozmowa, którą nasz naczelny redaktor hm. Grzegorz Całek przeprowadził z nową (jeszcze) naczelniczką ZHP hm. Małgorzatą Sinicą. Dwójka dorosłych i odpowiedzialnych instruktorów snuje rozważania o pracy naczelnika i Głównej Kwatery, o aktualnych zadaniach władz wykonawczych organizacji. Rozmowę czyta się dobrze, jest czytelna, i nawet gdy druhna Naczelniczka nie do końca…
Szewcy (?) u bram (?)
Szewcy? Jacy szewcy? W dwudziestym pierwszym wieku przekwalifikowani zostali na magazynierów i bezsensownie przenoszą z wózka na wózek drewniane palety, czasami stawiając je na scenie. U bram? Jakich bram? O jakich bramach jest mowa. Fakt. tytuł brzmi „Szewcy. U. Bram.”. O co w owym tytule chodzi? Nie wiem. I czy owym szewcomagazynierom naprawdę o coś…
Kłopoty recenzenta
Czasami ktoś podrzuci mi jakiś tekst do zrecenzowania – jakiś wiersz, jakieś opowiadanie. Z nadzieją, że się zachwycę, że padnę na kolana i krzyknę: – Nowy Mickiewicz! (a czasem: – Nowy Gombrowicz!). Nie jest łatwo spokojnie i obiektywnie analizować współczesny tekst, bo ten podmiot liryczny jakiś dziwnie nieopierzony, bo ten narrator świat widzi jeszcze z…
W hufcu trochę zmian
Po zjeździe hufca Praga Południe refleksji kilka na gorąco. Jeszcze nie zebrane, jeszcze nie uczesane. Mamy nowostarą komendę, nowy sąd i komisję rewizyjną – na cztery lata. Mamy strategię. Czy nowy zapał? Zjazd powinien być dla nas bodźcem do lepszego działania. A my chyba tak staraliśmy się (tu mówię w imieniu odchodzącej komendy) wszystko przygotować…