Ostatnio nieco więcej interesuję się pracą gromad zuchowych. Tam dosyć świadomie instruktorzy starają się wprowadzać jak najwięcej tajemniczych, niedostępnych innym, obyczajów, tradycji i obrzędów. Spostrzegłem jednak, że podobne zjawisko coraz częściej występuje wśród instruktorów. Taka zabawa: „Wiem, ale nie powiem”. Albo inna: „Wiem, ale powiem tylko temu, kto na wiedzę zasłużył”. A ja (czasami) też…
Miesiąc: maj 2008
Pisemna
Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej stracił posadę, dyskusja o egzaminach maturalnych rozwija się. Czasami zupełnie bezsensownie. A my, poloniści, rozpoczęliśmy sprawdzać pisemne matury. Bo niezależnie od tego, co powiedzą lub napiszą dziennikarze i politycy, życie toczy się normalnymi torami i odpowiednią liczbę punktów za matury egzaminatorzy wystawić muszą. Kilka zatem uwag po przeczytaniu pierwszej partii matur…

Papierowi ludzie
Czterech panów – każdy inny, wśród nich lump i juppi. Czterech aktorów Teatru Montownia. Wokól nich papierowe dekoracje, symbole, przedmioty zawieszone na sznurkach i linkach bambusowej konstrukcji przestrzennej. Papierowy pies i jego papierowa kupa, papierowa trąbka, stół, łóżko, drzewo, drzwi do mieszkania (z klamką), biurko (z szufladą) i kabina prysznicowa. Nawet papierowa kość (dla przybłąkanego…
Kibole
W Laboratorium Dramatu czytanie kolejnego dramatu. To „Derby” Piotra Bulaka – rzecz o czterech kibicach piłkarskich, a właściwie o czterech młodych, nieszczęśliwych chłopakach, którym zdarzyło się żyć na przełomie XX i XXI wieku. Nieszczęśliwych, bo poza kibicowaniem swojemu klubowi piłkarskiemu niczego w ich życiu nie ma. Kibicować „swoim” i walczyć z „tamtymi” – z kibicami…
Każdy lub każda
Jak współcześnie pokazać średniowieczny moralitet? Poważnie i odpowiedzialnie spokojnie przekazywać treści wszystkim znane – myśli o życiu (godnym i pobożnym) i śmierci (oraz życiu gdzieś tam, w niebie albo piekle)? A może rozmawiać o tych tematach językiem współczesnym, bo każdego z nas dotyczy moment przejścia na tamtą stronę, nieznaną nam, niepewną, w którą chcemy wierzyć,…
Prezentacje „mojej” trzeciej
Przyglądam się bacznie jak „moja” trzecia, czyli klasa, którą do stycznia uczyłem polskiego, przygotowuje się do ustnej matury. Przyglądam się bacznie, ale i czynnie w tych przygotowaniach uczestniczę. Nie dotyczy to wszystkich uczniów, kilkoro stwierdziło, że nie musi ze mną się kontaktować w tej sprawie. Pewnie mają dobre mniemanie o sobie i uważają, że samodzielnie…

W wagonie
Wreszcie obejrzałem w Teatrze Współczesnym „Wagon”. Lepiej późno niż wcale. I co? I niewiele dobrego mam o tym przedstawieniu do powiedzenia. Już się tłumaczę, dlaczego. Marek Nowakowski od lat publikuje znakomite nowele, w których opisuje naszą rzeczywistość. Opisał nas… Polaków w czasie II wojny światowej, po wojnie, w latach stalinowskich, w czasach Gomułki, Gierka… Perełki…