Gdzieś w Rosji. A może na Białorusi lub Ukrainie? Jednak w Rosji, wszak scenariusz napisano według opowiadania Turgieniewa. Umiera kobieta. Wcale nie taka stara – przecież tylko od siedmiu lat jest przykuta do łóżka. Przed kilku laty miała wyjść za mąż, była młoda. Teraz umiera, samotna, odwiedzana przez nielicznych. Nauczyła się już nie jeść, często…
Miesiąc: wrzesień 2008
A w Płocku…
Ładna była pogoda w sobotnim słonecznym Płocku. To nadzwyczajne uczucie – chodzić po ulicach i udawać znudzonego turystę. Pierwsze wrażenie? Jestem w mieście, w którym życie toczy się powoli, w mieście czystym, remontowanym, zadbanym, w którym wszędzie jest pustawo. Dobrze zwiedza się Płock idąc od ZOO do kościoła mariawitów. Czego to nie ma po drodze!!!…
Pisać (i drukować) każdy może
Dostałem tekst. Poproszono mnie: – Masz tu taka broszurę, wyprodukowało ją grono zapalonych instruktorów. Poczytaj to. Może napisałbyś recenzję? Znając twoje pióro, które nie zawsze jest obiektywne, bardzo cię proszę, spójrz przychylnie na ten materiał. Druhowie liczą na pozytywną ocenę. Nie zapomnij o tym. No dobrze, nie zapomniałem, niech będzie bez złośliwostek, powiedziałem sobie. Stać…
O prasie harcerskiej słów kilka
W minioną sobotę niespożyty phm. Marek Popiel zaprosił do Tarnowa instruktorów, którym leży na sercu los prasy harcerskiej. Nie mogłem sobie odmówić przyjemności wzięcia udziału w rozmowie. Przy okazji miałem możliwość obejrzenia nowiutkiego, dzień wcześniej odsłoniętego pomnika Andrzeja Małkowskiego, spotkania się z polskimi i czeskimi kolekcjonerami skautowymi oraz zetknięcia się z grupami harcerzy biorącymi udział…
Słoneczni…
Długo czekaliśmy na tę premierę, wszak była zapowiedziana na wiosnę i gdy już wpisaliśmy sobie do kalendarza termin pierwszego spektaklu – jak grom dotarła do nas wiadomość – premiera odwołana – „Słonecznych chłopców” z tymi aktorami wyreżyserować się nie da. Jak to? „Słoneczni chłopcy” są idealnym tekstem dla Zapasiewicza i Pieczki. Grać wiekowych aktorów to…
Pantaleon
Inauguracja nowego sezonu. W Studio możemy oglądać „Pantaleona i wizytantki” – według powieści Mario Vargasa LLosy. Czy Paweł Aigner nie porwał się na stworzenie teatru, któremu nie da się osiągnąć sukcesu? Obawiam się, że tak. Punkt wyjścia do akcji jest czytelny. Na wybrzeżu oceanu w Peru żołnierze z miejscowych jednostek gwałcą dziewczyny, kobiety, ba –…
Po warsztatach
Sobotnie warsztaty dla komisji stopni i opiekunów prób – jak zwykle w kameralnym gronie i jak zwykle przynoszące sporo nowych interesujących refleksji o naszej pracy. Co roku coraz lepiej wiemy, jak budować kartę próby, jakie są zadania opiekuna, jak powinien pracować ze swym podopiecznym. Wydaje się też, że komisja stopni coraz lepiej rozumie swoją rolę,…
Warszawa Singera
Gołda Tencer w swoim żywiole – organizuje wielką dziesięciodniowy festiwal, którego centrum znajduje się przy placu Grzybowskim. Zainteresowani już w sierpniu walczyli o zaproszenia, bilety, układali harmonogramy, by móc „zaliczyć” jak najwięcej festiwalowych imprez. A są one rózne – od benefisu 85-letniego Szymona Szurmieja, na którym była cała Warszawa i „warszawka” (nie byłem, ale moja…
Fin
Noc Teatrów – lubię takie inicjatywy, nie tylko dlatego, że swobodnie można za darmo pójść na przedstawienie – również dlatego, że wybór jest dość pokaźny, choć w tym roku inicjatywę podjęło kilka teatrów offowych. Mój wybór padł na „Fin” Teatru Druga Strefa. Może dlatego, że premiera miała miejsce latem w Avignonie? A może dlatego, że…