Dostałem list z Hufca R. Niby nic nadzwyczajnego, listy z różnych hufców czasami otrzymuję. Takie typowe – z zaproszeniem na apel, święto, rocznicę, kominek, zlot albo wręczenie sztandaru. Ten też był typowy, nawet całkiem typowy, bo, jak to u nas bywa, dostałem owo zaproszenie już po odbyciu się owego ważnego dla środowiska wydarzenia. Cóż, poczta…
Miesiąc: wrzesień 2011
Iluzje
Kibicuję Mistrzowi Słobodziankowi. Dużemu człowiekowi ze znakomitymi pomysłami. Kibicowałem na Olesińskiej, kibicuję jako dyrektorowi Teatru Na Woli. Zachwyciłem się „Naszą klasą” (choć trudno przy tym przedstawieniu mówić o zachwycie, tak mocny tekst przejmuje, wzrusza, wymaga refleksji). Z wielką nadzieją szedłem więc na premierę „Iluzji” . Wszak autor tego dramatu – Iwan Wyrypajew został okrzyczany najzdolniejszym…
Sieroty
W Powszechnym „Sieroty”. Po spektaklu (dwie godziny bez przerwy) człowiek na róg Zielenieckiej i Zamojskiego wychodzi skołowany. Przed nim ogromny koszyk Stadionu Narodowego, wokół autobusy i tramwaje a tam zostawiliśmy trójkę bohaterów w sytuacji bez wyjścia. On nr 1 – brat i morderca. On nr 2 – człowiek, który chciałby żyć normalnie, zamykając się w…
Zjeść w Arkadii
Pisałem już. Trudno być w galerii handlowej i nie pójść na kawę lub na lunch. Kawiarnie to sieciówki, miłe, ale niczego oryginalnego w nich znaleźć nie można. (Chyba że zaczepi cię panienka zza lady: – Panie profesorze, pamięta mnie pan? – Pan na szczęście pamiętał). Zestawione obok siebie bary szybkiej obsługi z setką stolików –…
Zimy żal
Urodziny G. Czy nie jest to dobra okazja, by posłuchać piosenek z Kabaretu Starszych Panów? Kto nie lubi uniwersalnych tekstów Przybory i pięknych melodii Wasowskiego? Kto nie lubi Machalicy, Zamachowskiego i Magdy Umer? Właściwie od Umer należałoby zacząć. Bo to ona bawi nas, sama bawiąc się słowem, budując narrację, opowiadając o starusieńkim przedstawieniu, które zostało…
Wrzesień, szkoła i ja
Dedykowane Ic 1 września (a właściwie któryś z kolejnych dni) co jakiś czas jest dla mnie bardzo emocjonujący. Znów zaczynam spotkania z nową pierwszą klasą. Znów czeka mnie tradycyjne zadanie – nauczyć ich myśleć logicznie, kojarzyć, nauczyć zdobywać nową wiedzę, nauczyć pisać, mówić, analizować tekst itd., itd. Podejmuję grę, w której występuję w roli mistrza,…

Skąd kadra?
Harcerstwo się kurczy. I na pewno jednym z powodów są problemy finansowe. Naczelniczka ZHP ładnie na Zlocie Kadry w sierpniu o tym mówiła: – My nie możemy pracować w zależności od tego, czy zdobędziemy jakiś grant. Czy zwyciężymy w jakimś konkursie. Nasza praca jest stała, nie odwołamy biwaku lub ogólnopolskiego rajdu, bo nie dostaliśmy środków,…
W małym dworku
W „Och-teatrze” Witkacy. Z Witkacym jest zawsze kłopot. jak go zagrać? Próbować znaleźć odrobinę realizmu i na przykład aktualności politycznych (na przykład w „Szewcach”), odkrywać podkłady ludzkiej psychiki w „Matce”, poszukiwać czystej formy? Jak pokazać „W małym dworku”? Przecież to w rzeczywistości komedyjka, farsa z elementami pseudopsychoanalizy. Co? Czy nie jest to szekspirowska komedia omyłek?…