Za kilka dni upłynie rok od chwili, gdy Zjazd Nadzwyczajny wybrał nową Radę Naczelną i nową Główną Kwaterę. Dobrze by było po roku podsumować działalność naszych władz. Jeszcze są „nowe” na swych funkcjach, jeszcze mogą mówić o planach, ale powinny też pochwalić się pierwszymi osiągnięciami. Ponieważ czasem trudno jest napisać raport z dotychczasowej pracy (znam to, bo nie raz współuczestniczyłem w opracowywaniu różnorodnych sprawozdań), pozwolę sobie zadać kilka pytań, na które bardzo chciałbym uzyskać odpowiedź. Może będzie to próba podsumowania tego roku?
1. Polityka finansowa. Czy w ZHP opracowano koncepcję polityki finansowej? Jak Związek planuje zdobywać środki (poza sprzedawaniem dotychczasowego majątku, propagowaniem przekazywania 1% i czerpania zysków z Akcji Letniej), aby spłacać długi krajowe i zagraniczne, aby funkcjonować bez stresów na każdym szczeblu organizacji?
2. Koncepcja programu ZHP. Kiedy zostanie zaprezentowana czytelna koncepcja programu naszej organizacji? Czy czekać nas będzie korzystanie z dość dowolnie opracowanych i bardzo późno zawieszonych na stronie ZHP materiałów w rodzaju „90-lecia ZHP” i „Roku Małkowskich”? Ile drużyn w swych planach wychowawczych powiązało pracę nad sobą z dwiema ważnymi dla harcerstwa rocznicami?
3. Zlot 100-lecia. Czy władze ZHP przygotowują zlot? Czy jest jego wstępny program, logo, komitet honorowy, sztab itd., itd. Czy ktoś wie, jakie zadania mają zrealizować drużyny, które chcą wziąć udział w zlocie? Kiedy zostaną przesłane zaproszenia do organizacji harcerskich w kraju i poza jego granicami? Tu pytania można mnożyć.
4. Polityka informacyjna i wizerunek ZHP. Czy istnieje opracowany dokument regulujący zasady przepływu informacji wewnątrz organizacji oraz promowania Związku na zewnątrz? W jaki sposób każda drużyna ma się dowiedzieć o ważnych sprawach całego ZHP? Czy tylko z internetu? Czy Przewodniczący i Naczelnik ZHP mają koncepcję przekazywania swoich przemyśleń harcerkom i harcerzom?
5., 6., 7… Pytania można mnożyć. Polityka wydawnicza, problemy metody harcerskiej i jej stosowania, kształcenie, ciągłe zmniejszanie się liczby członków, nasza polityka wobec organizacji harcerskich w kraju, polityka wobec WOSM i WAGGGS i wobec organizacji harcerskich poza Polską oraz organizacji skautowych. Ale zostanę przy tych czterech pytaniach. Na następne przyjdzie pora.
3 thoughts on “Kilka pytań”
Comments are closed.
Dobre pytania.
Program martwi o tyle, że nawet w tych propozycjach, które są, nie potrafimy wyjść poza historię. Ciągle wspominamy przegrane bitwy i zmarłe osoby. Pamięć się należy i to jest ważny element wychowania. Ale czy ZHP ma w ofercie coś więcej?
Dobrze, że stawiane są takie pytania. Ja dołączam się z inspiracją do dyskusji o osobowości prawnej hufców. Tekst na http://www.zhp24.net
To nieco inny wątek. Z przyjemnością najpierw usłyszałbym pogląd komendantów chorągwi na temat samodzielności ich jednostek. I co robią, aby na ich terenie każde dziecko, które chce wstąpić do ZHP, miało szansę znaleźć drużynę we własnej wsi lub mieście a nie w sąsiednim powiecie.